Patrik Pátek
Deníky Bohemia - Litoměřicko, 10. ledna 2004 - Výtěžek ochotníky překvapil

Terezín - Téměř třiadvacet tisíc korun se podařilo vybrat terezínským ochotníkům, kteří znovu sehráli svoji novou divadelní inscenaci nazvanou S tvojí dcerou ne. Suma, kterou v takové výši nikdo ani zdaleka neočekával, bude co nejdříve poslaná na konto Člověk v tísni. Přidána tak bude k dalším částkám, které mají pomoci asijským zemím postižených ničivou vlnou tsunami.

"Je opravdu nádherný pocit udělat něco pro lidi, kteří to teď skutečně potřebují. Sice jsem si myslel, že návštěvníků přijde požehnaně, ale takové množství, které navíc dobrovolně přispěje takovou částkou, mě opravdu mile zaskočilo," poznamenal jeden z herců terezínského TMA divadla Miroslav Letafka, který ještě během přestávky doufal, že se podařilo vybrat alespoň dvoutisícový obnos.

Na Srí Lanku díky divadlu poputuje přesně 22 771, 50 korun, což znamená, že každý divák publika průměrně přispěl stokorunou. "Jsme velice rádi, že ochotníci s nápadem sbírky přišli. Terezín ví, co je katastrofa, i když z dnešního pohledu byly povodně směšné. Každopádně jsme se ocitli na straně příjemce a teď můžeme sami přispět," podotkl starosta Terezína Jan Horníček.

Zájem o reprízu byl tak vysoký, že se někteří do sálu Kulturního domu v Terezíně ani nedostali. Organizátoři museli kvůli nízké kapacitě na dveře umístit ceduli, že je sál již naplněn. "Byl pro mne šok, když jsem na kulturním domě viděl takovou ceduli. To zde ještě nikdo nedokázal," vysekl poklonu hercům Horníček.

Ochotníci vidí sobotní úspěch nejen v tom, že obyvatelé chtěli na katastrofu přispět, ale také ve výběru hry. Představení slavilo úspěch už po samotné premiéře. "Lidé se chtějí bavit. Situace, které v inscenaci nastaly, se častokrát podobaly chvílím každodenního života v současné době. Publikum se vlastně směje sobě," míní Letafka.